10 olśniewających ogrodów na całym świecie, które eksplodują kolorem i charakterem

ogrody

Kto nie lubi miłego spaceru po ogrodzie? Nic nie mówi o wiośnie jak kiełkowanie nowych kwiatów, dzięki czemu jest to idealny moment na spędzenie czasu na świeżym powietrzu. W całej historii ogrody były miejscami kontemplacji i kreatywności, pozwalając ludziom zanurzyć się w naturze. Przy tak wielu rodzajach ogrodów na całym świecie – od klasycznych ogrodów francuskich po japońskie ogrody Zen – niewiarygodne jest zobaczyć, jak zmienia się krajobraz z powodu ułożenia tych roślin.

Te przestrzenie publiczne różnią się znacznie od zwykłego ogrodu przydomowego, czerpiąc ze starannego projektowania i planowania krajobrazu. Organizacja ta była prawdopodobnie przekazywana przez historię, kiedy ogrody były wyrazem siły i pasji bogatych właścicieli nieruchomości, którzy chcieli zabawiać swoich gości. To zmieniło się w publiczne ogrody i ogrody botaniczne, które pozwalają odwiedzającym doświadczyć zarówno lokalnego, jak i egzotycznego życia roślinnego, jednocześnie czerpiąc inspirację z własnych ogrodów.

Jeśli szukasz wartego fotografowania ogrodu lub po prostu pasjonujesz się ogrodnictwem, nie brakuje pięknych ogrodów, które zasługują na wizytę. Od nieskazitelnych trawników królewskich ogrodów Wersalu po imponujące wiśnie Brooklyn Botanic Garden – odnaleźliśmy najpiękniejsze ogrody na świecie. Każdy słynny ogród wymaga wielogodzinnej uwagi, aby w pełni podziwiać zawiłe wystawy kwiatów i egzotyczny krajobraz. Więc na co czekasz? Czas na spacer w ogrodzie.ogrody1

Oto 10 słynnych ogrodów na całym świecie, których nie możesz przegapić.

BROOKLYN BOTANIC GARDEN, BROOKLYN, USA
Założony w 1910 roku ogród botaniczny w Brooklynie to 52-akrowa przystań w parku Mount Prospect. W ukochanym ogrodzie botanicznym znajduje się 14 000 rodzajów roślin rozmieszczonych na wielu obszarach, w tym w ogrodzie wodnym, angielskim ogrodzie wokół roślin nazwanych w sztukach Szekspira i ogrodzie zapachowym dla osób niedowidzących. Brooklyn Botanic Garden jest prawdopodobnie najbardziej znany ze swojego wyjątkowego japońskiego ogrodu – pierwszego stworzonego w amerykańskim ogrodzie publicznym – oraz ponad 200 wiśni, które przyciągają tłumy każdej wiosny.

OGRODY WERSALU, WERSAL, FRANCJA
en rozległy ogród, położony na zachód od Pałacu Wersalskiego , rozciąga się na prawie 2000 akrach ziemi. Duża część krajobrazu została zaprojektowana jako klasyczny francuski ogród z charakterystyczną symetrią i porządkiem. Wypielęgnowane trawniki są usiane kwiatami, rzeźbami i fontannami z czasów Ludwika XIV. Odpowiedni do króla, Ogrody Wersalskie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wraz z samym pałacem.

VILLA D’ESTE GARDENS, TIVOLI, WŁOCHY
Ta XVI-wieczna willa poza Rzymem jest ukochana z tarasowych ogrodów i bogatych fontann, z których jedna gra muzykę. Majestatyczne akwarele zostały wykorzystane, by zachwycić i zaimponować gościom, którzy bawili się w willi, która została zbudowana dla syna szlachcica i wnuka papieża. Villa d’Este to wspaniały przykład włoskiego renesansowego ogrodu, w którym krajobraz ma inspirować do kontemplacji.

BUTCHART GARDENS, KOLUMBIA BRYTYJSKA, KANADA
Ta piękna oaza w Victoria w Kolumbii Brytyjskiej od ponad 100 lat zachwyca gości bujną zielenią i kolorowymi kwiatami. The Butchart Ogrody mają 50 ogrodników pełnoczasową personelu do opieki nad 55 akrów ogrodów, obejmującego 26 szklarnie. Sunken Garden, na zdjęciu powyżej, jest ukochaną częścią krajobrazu. Powstał w byłym kamieniołomie wapienia i został przekształcony przez Jennie Butchart, żonę zamożnego producenta cementu, który jako pierwszy przewidział możliwości tego krajobrazu.

KEUKENHOF, LISSE, HOLANDIA
Wiosną nie można odwiedzić Holandii bez myślenia o tulipanach. A jeśli jesteś prawdziwym miłośnikiem, oznacza to pielgrzymkę do słynnego na całym świecie Keukenhof w Lisse. Od końca marca do końca maja odwiedzający gromadzą się, aby obejrzeć kolorowe wystawy kwiatów wypełnione tulipanami, żonkilami, krokusami i hiacyntami. Według Keukenhof co roku sadzą 7 milionów cebul kwitnących wiosną ze 100 holenderskich firm kwiatowych. Żarówki są rozmieszczone na niesamowitych wyświetlaczach, które zapewniają olśniewające efekty wizualne dla ponad 1 miliona odwiedzających, którzy odwiedzają ogrody w ciągu tych dwóch miesięcy.

TROPIKALNY OGRÓD BOTANICZNY NONG NOOCH, MIASTO PATTAYA, TAJLANDIA
Ten ogród botaniczny w Tajlandii jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale jest także ośrodkiem badawczym zajmującym się badaniem cykad , klasy roślin nasiennych przypominających palmy sprzed 280 milionów lat. Co ciekawe, tropikalny ogród botaniczny Nong Nooch został pierwotnie zakupiony jako plantacja, ale właściciele szybko postanowili wykorzystać 600 akrów do sadzenia tropikalnych kwiatów i roślin w celu ochrony dzikiej przyrody. Ogród zawiera ponad 650 rodzimych gatunków roślin, z obszarami obejmującymi ogród kaktusów i sukulentów, a także wystawę storczyków.

RYŌAN-JI GARDEN, KIOTO, JAPONIA
Usytuowany w świątyni buddyjskiej Zen Ryōan-ji w Kioto jest ogród, który jest uważany za uosobienie japońskiego skalnego ogrodu ( karesansui) . Ten ogród Zen charakteryzuje się dużymi formacjami skalnymi otoczonymi pieczołowicie zgrabionym żwirem. Kamienie, które mają być oglądane, siedząc na werandzie świątyni, są rozmieszczone strategicznie, dzięki czemu nie można ich oglądać jednocześnie. Uważa się, że każdy, kto widzi ich wszystkich z jednej pozycji, uzyskał oświecenie.

POWERSCOURT ESTATE AND GARDENS, ENNISKERRY, IRLANDIA
Ta duża posiadłość w Irlandii znana jest zarówno z domu, który powstał jako XIII-wieczny zamek, jak i ogrodów rozrzuconych na 47 akrach. Wiele ogrodów w Powerscourt Estate zostało zaprojektowanych w XIX wieku po tym, jak 21-letni Mervyn Wingfield, 7. wicehrabia Powerscourt, odziedziczył majątek. Zainspirowany ogrodami wersalskimi i innymi słynnymi ogrodami, które widywał podczas swoich podróży, stworzył ogród japoński, ogród włoski, ogrodzony murami, a nawet cmentarz dla zwierząt.

KEW GARDENS, LONDYN, ANGLIA
Kew Gardens , położony w południowym Londynie, jest znany na całym świecie z zakwaterowania ponad 50 000 żywych roślin. Ponadto jest ważnym centrum badań botanicznych i arcydziełem architektury dzięki Temperate House, największemu na świecie wiktoriańskiej szklarni. To historyczne miejsce jest domem dla rzadkich i zagrożonych gatunków roślin. Inne atrakcje to ogród bambusowy, arboretum i Konserwatorium Księżnej Walii, czyli szklany dom, w którym znajdują się rośliny z dziesięciu różnych stref klimatycznych.

OGRÓD MONETA, GIVERNY, FRANCJA
Ogrody te, znajdujące się na terenie domu Claude’a Moneta , zainspirowały słynną serię impresjonistów malarzy wodnych . Dzisiaj można zanurzyć się w świecie Moneta podczas wizyty w Giverny. Jego kultowy ogród wodny wraz z japońskim mostem jest nadal nienaruszony, aby goście mogli cieszyć się nim przez cały rok. Odwiedzający będą również zachwyceni tętniącym życiem ogrodem kwiatowym, który został zaprojektowany, aby zaspokoić twórczą wyobraźnię Moneta.