Porady dla majsterkowiczów jak wykonać doniczki z drewna!

doniczki

Wykonane z drewna donice to piękna ozdoba naszego ogrodu. Ich ciepły, naturalny wygląd nadaje charakter różnym zakątkom, balkonom czy tarasom. Poza tym donice z drewna są bardzo praktyczne – są lżejsze od ceramicznych i nie tłuką się, łatwiej przenieść je na zimę do piwnicy. Wymagają co prawda odpowiedniej konserwacji, ale nie jest to trudne, odpowiednia impregnacja wystarczy, by były odporne na wilgoć. Odpowiednio ocieplone donice drewniane, w których zasadzimy rośliny zimozielone, będą zdobić nasz ogród także zimą. Drewniane donice można kupić, ale są dość drogie. Jeśli wykonamy je samodzielnie, oszczędzimy, a poza tym będziemy mieli donice w takich rozmiarach, jakie są nam potrzebne.doniczki pin

Krok pierwszy

Pracę zaczynamy od naszkicowania projektu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakich materiałów potrzebujemy i w jakiej ilości. Aby wykonać drewnianą donicę, trzeba się zaopatrzyć w zaimpregnowane, ostrugane deski (do zastosowania na zewnątrz budynku), nierdzewne metalowe kątowniki (lub drewniane listwy narożne) oraz nierdzewne wkręty do drewna. Potrzeby będzie również impregnat do drewna do zastosowania na zewnątrz.

Krok drugi

Kiedy materiały są już zakupione, możemy przystąpić do pracy. Zakupione deski przycinamy na wymiar. Starannie szlifujemy i wygładzamy papierem ściernym powierzchnie i krawędzie, które będą widoczne. Po oczyszczeniu desek z pyłu trzeba je zaimpregnować. Kładziemy do 3 warstw impregnatu. Zaimpregnowane deski pozostawiamy do wyschnięcia.

Krok trzeci

Gdy impregnat wyschnie (co trwa od kilku do kilkunastu godzin), przystępujemy do skręcania desek tworzących ścianki donicy. Deski mocujemy za pomocą metalowych kątowników albo drewnianych listew i skręcamy wkrętami do drewna. Narożniki i wkręty muszą być nierdzewne.

Krok czwarty

Teraz montujemy dno donicy. Deski tworzące dno łączymy za pomocą poprzeczek. Deski tworzące dno mieszczą się wewnątrz skrzyni, miedzy deskami tworzącymi boki. Boki z kolei opierają się na poprzecznych deskach stanowiących nóżki skrzyni. Należy pamiętać o wywierceniu w dnie otworów odpływowych.

Krok piąty

Donicę można ocieplić styropianem. Z płyt o grubości od 2 do 3 cm wycinamy kawałki o takich samych wymiarach jak boki i dno donicy (od wewnątrz). Styropian mocujemy za pomocą gwoździ o szerokich łebkach. Na dnie należy zrobić w odpowiednich miejscach otwory odpływowe. Po ociepleniu wnętrze donicy wykładamy folią ogrodniczą. Przymocowujemy ją za pomocą pistoletu ze zszywaczami albo zwykłymi pinezkami. Na koniec wycinamy otwory odpływowe.doniczki