Przepis na tradycyjne gołąbki w sosie pomidorowym

Gołąbki nadziewane obfitymi składnikami, takimi jak mielona wołowina, cebula i ryż z dodatkiem sosu pomidorowego są kochane przez wszystkich Polaków i nie tylko! Sprawdź ten przepis i delektuj się ich wyśmienitym smakiem.

gołąbki
hungry-girl

Gołąbki przepis

Składniki:

  • jedna główka kapusty (najlepiej włoskiej)
  • około 600 g mięsa wieprzowego z szynki lub łopatki
  • 1 większa cebula pokrojona w kostkę i zeszklona na patelni
  • 100 g ugotowanego ryżu
  • półtora litra bulionu
  • koncentrat pomidorowy lub gotowa passata
  • 1 łyżka mąki zwykłej i 1 łyżka mąki ziemniaczanej
  • sól, pieprz, bazylia, oregano

Jak zrobić gołąbki?

  1. Wytnij głąb z kapusty, a następnie włóż ją do gotującej się wody wyciętą stroną do dołu. Dodaj do wrzątku odrobinę oleju, dzięki temu gołąbki będą lepiej się zwijały. Po około 10 minutach ”rozbierz” kapustę z liści za pomocą szczypiec i zaburz je w lodowanej wodzie. Proces hartowania sprawi, że liście zachowają intensywny kolor.
  2. Odetnij delikatnie zgrubienia na liściach.
  3. Wymieszaj mięso, zeszkloną cebulę i ostudzony ryż. Przypraw pieprzem i solą (około pół łyżeczki), a następnie uformuj zwarte, podłużne kotlety.
  4. Tak przygotowane mięso zawiń w liście kapusty (postępuj tak samo jak przy krokietach, czyli najpierw załóż liść na mięso, a następnie złóż boli do środka i zwiń ciasno do końca)
  5. Dno garnka wyłóż kapuścianymi liśćmi i ściśle, jeden obok drugiego (łączeniem do dołu)
  6. Zalej całość ugotowanym bulionem i gotuj pod przykryciem przez około 50-60 minut do czasu, aż kapusta zmięknie.
  7. Gołąbki wyjmij z garnka, a do wywaru dodaj przecier pomidorowy. Następnie zaciągnij sos: wymieszaj kilka łyżek zimnej wody oraz mąkę pszenną i mąkę ziemniaczaną i cały czas mieszając wlewaj powoli do sosu pomidorowego. Przypraw solą, pieprzem, bazylią i oregano i gotuj jeszcze parę minut bez przykrycia.

Z czym podawać gołąbki?

Gołąbki świetnie smakują zarówno z ziemniakami, pyzami, kopytkami, kaszą, jak i z pieczywem.

Skąd taka nazwa?

Zastanawiałaś się kiedyś, co wspólnego z gołębiami mają liście kapusty faszerowane mielonym mięsem połączonym z ryżem?
Niektórzy badacze są zdania, że GOŁĄBKI jako nazwa powstały na gruncie polskim przez nawiązanie do eleganckiej potrawy rodem z Francji: faszerowanych gołębi pieczonych w liściach kapusty. Żeby delikatne mięso gołębia nie wysychało podczas pieczenia, owijano go w kapuściane liście. Nasze poczciwe GOŁĄBKI byłyby zatem namiastką, „podróbką” gołębi pieczonych w liściach kapusty, podawanych na stołach arystokracji i zamożnej szlachty o światowych zachciankach.